Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması

BRUKSİZM

Çeşitli sebeplerle gun icinde veya geceleri istemsiz olarak dişlerimizi aşırı sıkma ve gıcırdatma durumudur. Bu sırada dişlere gelen normalden fazla kuvvet eklemlerde problemlere yol açabilir. Bunun sonucunda artan diş ağrıları, eklem ve kas ağrıları görülebilir. Müdahale edilmez ise çene ekleminde kalıcı hasar gözlenerek cenenin kısmen açılmasi veya kapanmamasi gibi bir durumla karsilasilabilir. Bireylerin bu asamaya gelmeden ivedilikle tedavi edilmesi zorunludur. Tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Masseter Botoksu ve Splint tedavileri bunlardan bazılarıdır. Daha ayrıntılı bilgi için hekim kontrolü gereklidir.

BOTOKS

Diş hekimliginde uygulanan botlinium toksin tedavileri ; masseter botoksu ve gummy smile botoksu olarak gruplandırılabilir. Masseter botoksu aşırı diş sıkan bireylerde çiğneme kaslarında gözlenen normalden daha hacimli hale gelen masseter kasina gelen sinir iletimini bloke edip diş sıkmayı engellemek için yapılan bir tedavi şeklidir.Yapılan botox uygulamasıyla eklemlerde kaslarda ve dislerde süregelen ağrılar ortadan kalkar. Durumun siddetine gore 4 ila 6 ayda bir yenilenmesi gerekebilir.

Gummy smile, diş etlerinin konuşurken ve gülerken normalden fazla görünmesine denir. Bu durum gülüş estetiğini bozmaktadır. Tedavi edilebilir bir durum olan dis eti gulumsemesi de botox uygulamalariyla ortadan kaldirilabilir.