Eklem Rahatsızlıkları

Eklem Rahatsızlıkları

Çene eklemi (temporomandibular eklem) alt çeneyi kafatasına bağlayan hareketli bir yapıdır. Bu karmaşık eklem; kaslar, lifler, disk, bağ dokusu gibi kompleks bir yapıdan oluşur. Bu eklem alt ve üst çene kemiklerinin ilişkisinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Çene eklemi rahatsızlığına sahipseniz sert yiyeceklerden uzak durmanız, sakız çiğnemeden kaçınmanız, esnerken veya gülerken çenenizi elinizle desteklemeniz, ellerinizi çenenize yaslamaktan ve yüzüsyü yatmaktan kaçınmanız, çiğnemesi zor besinlerden ızak durmanız gerekmektedir.

Çene ekleminin olduğu bölge rahatsızlığında göz çevresinde, kulak ön bölgesinde, yanak kaslarında ve şakaklarda yaygın ağrılar görülebilir. Ağrının yanında çene açmada kısıtlılık, klik sesi gibi durumlarda oluşabilir. Çene eklemi rahatsızlığı genellikle kronik bir hastalıktır. Travma, stres, diş gıcırdatma(bruksizm), tek taraflı çiğneme alışkanlığı, arka bölgede diş eksikliği, romatizmal hastalıklar gibi durumlar çene eklemi rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Çene eklemi rahatsızlıklarında önemli olan doğru teşhisle beraber multidisipliner bir tedaviyle hastanın öncelikli olarak hayat kalitesini yükseltmektir. Diğer diş tedavilerinin aksine bu durumun tamamen geçmesi daha zordur. Bu rahatsızlıklarda diş hekimi, kbb uzmanı, psikolog ve fizik tedavi uzmanları koordine bir şekilde çalışabilir.