Diş Beyazlatma / Bleaching

Diş Beyazlatma / Bleaching

Beyazlatma, ağız hijyeni iyi olan sağlıklı diş ve dişetlerine sahip hastalara uygulanmalıdır. Kozmetik bir ürün olan diş beyazlatma sistemleri her hasta için uygundur diye bir kural yoktur. Günümüzde hastaların kendi kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan tipler olmak üzere birçok çeşit diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur.Her zaman, hastaya hangi tip diş beyazlatma yönteminin uygun olduğuna mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

    Ev Tipi Diş Beyazlatma Sistemleri

Bunlar diş hekimi destekli uygulanan beyazlatma sistemleridir. Hekim hastadan aldığı ölçüden elde ettiği model üzerinde hastaya uygun kişisel ağız plağı hazırlar. Hasta bu plakların içine kendisine hekim tarafından temin edilen peroksit yüzdesine göre günde birkaç saat yaklaşık 4 hafta süresinde uygular. Bu uygulamanın süresi lekelerin rengine ve yoğunluğuna, dişin açılma tonuna ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlıdır.

    Ofis Tipi Beyazlatma Sistemleri

En hızlı ve en etkili diş beyazlatma sistemidir. Bu yöntemde beyazlatma ürünü direkt olarak dişler üzerine uygulanır. Diş hekimi dişetlerini ve yumuşak dokuları beyazlatıcı ajanın etkisinden korumak için üzerine koruyucu jel sürer veya lastik ile dişetlerini örter. Bu ürünler ise, özel ışık tipleri veya lazer ile kombine olarak kullanılır. Sonuç hemen ilk 30-60 dakikalık uygulama sonucunda elde edilir. Beyazlatıcı ajan üzerine ısı veya ışık uygulanmamışsa beyazlatma işlemi istenilen sonuç elde edilinceye kadar birkaç kez uygulanır.

    

Beyazlatma işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk birkaç gün aşırı aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir. Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönücektir.