Laminate Uygulamaları

Laminate Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği, Zirkonyum ve Gülüş Tasarımı

İyi bir gülümseme sağlıklı ve güzel dişlerle sağlanır. Ön bölge dişlerdeki; kırık, çürük, çapraşıklık veya renkleşmeler kişinin gülümsemesini bozabilir, psikolojik ve sosyal problemler doğurabilir. Bu durum son yıllarda Zirkonyum gibi materyaller ile estetik diş hekimliğinin gelişmesine ve de gülüş tasarımı gibi kavramların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur.

Estetik Diş Hekimliği’nde uygulanan tedaviler hakkında daha detaylı bilgi almak için WhatsApp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Estetik diş hekimliğinde en sık kullanılan tedavilerden biri Laminate Uygulamalarıdır. Bununla birlikte Zirkonyum porselen kaplama, diş beyazlatma ve Gülüş Tasarımı gibi konular da Estetik Diş Hekimliğinde büyük önem taşımaktadır.

Lamina kaplama, klasik porselen kaplamalarda gülüş estetiğimiz arttırılırken dişlerin tüm yüzeylerinde ve büyük oranda aşındırma yapmak gerekirken, dişten hiç aşındırma yapmadan veya az aşındırma yapılarak hazırlanan yaprak porselen uygulamalardır. Dişlerde klasik porselen kaplamalara göre daha fazla sağlıklı diş dokusu korunmuş olur.

Yapılarında kullanılan seramiklerin özellikleri sayesinde istenilen renk ve görünüm sağlanabilir. Maksimum doğallık elde edilir. Yapılarının pürüzsüzlüğü renkleşmenin önüne geçer ve tek tek diş yüzeyine yapıştırıldıkları için ara yüzler kişi tarafından kolay temizlenebilir. Bu durum hem hijyeni kolaylaştırır hem de dişler blok halinde görünmediğinden doğal bir estetik sağlar.

Yüksek dayanıklılıktaki porselenlerden yapılırlar ancak dişi tam olarak saran metal destekli veya zirkonyum destekli porselenlere göre dirençleri düşük olduğundan genellikle ön bölge dişlerde tercih edilirler.

Lamina uygulanmış ön grup dişlerle tırnak yeme, sert yiyecekler koparmaya da cisim açma çıkartma gibi hareketler yapılmamalıdır.

Dişlerde bulunan çapraşıklık durumunda lamina tercih edilecekse önce ortodontik tedavi değerlendirilmelidir. Var olan diş sıkma problemi durumunda ise önce bu sorun hazırlanan plaklarla ortadan kaldırılmalıdır.