Porselen Kaplama

Porselen Kaplama

Metal Destekli Porselen Kaplama

Büyük çürükler, travma sonucu diş dokusu kaybı, diş eksikliği, diş aşınmaları gibi durumlarda tek diş veya sabit köprü şeklinde uygulanan dişi çepeçevre sararak diş yüzeyine oturan metal destekli porselen uygulamalarıdır. Uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yeni nesil porselenler daha estetik sonuçlar verse de halihazırda en sık kullanılan uygulamadır. Yeni nesil porselenlere göre daha ekonomiktir, daha dayanıklıdır ancak estetik dezavantajları vardır buna rağmen porselen malzeme birçok  hastada estetik tatmin sağlar.

Zirkonyum Kaplama

Diş çürükleri, diş çürüklerine bağlı diş kayıpları, dişe gelen travmaya bağlı dişte madde kaybı durumlarında uzun yıllar boyunca metal destekli porselenler tercih edilmiştir. Günümüzde metal destekli porselenlerin alt yapılarındaki gri metal yerine beyaz bir metal olan zirkonyum tercih edilmektedir.

Zirkonyum sayesinde gri olan metali maskelemek için yapılan opak porselenler yerine daha estetik, ışık geçirgenliği yüksek porselenler yapılabilmektedir. Estetiği metal destekli porselenlerden, dayanıklılığı tam seramik uygulamalardan daha iyidir. Dişeti sınırında hoş olmayan renk farkları oluşturmazlar. Metal destekli porselenlerde kullanılan nikel-krom alaşımlarına karşı gelişen alerjik reaksiyon durumlarında da tercih edilebilirler.